Po prawej stronie niniejszego okna widoczny jest „przycisk” otwierania okna edycji, oznaczony obrazkiem ołówka. Dodatkowe przyciski edycji znajdują się pod większymi działami tekstu. Niektóre przeglądarki pozwalają otworzyć stronę edycji obok strony przedstawiającej gotowy tekst. Gotowy tekst nie jest aktualizowany podczas pisania; aktualizację wywołuje żądanie „odświeżenia” strony po zapisaniu tekstu.
Dolny prawy narożnik okna edycji jest „uchwytem” służącym dostosowywaniu wielkości tego okna do potrzeb lub wygody edycji.
Przeglądarki pozwalają powiększać edytowany tekst. Czasem przy zmianach rozmiaru tekstu przestaje on mieścić się w oknie edycji w całości; czasem „uchwyt” okna edycji staje się niedostępnym, niewidocznym wskutek wyprowadzenia go poza miejsce przeznaczone na stronie na okno edycji; rozwiązaniem bywa wówczas przełączanie trybu pokazywania — „stylu” — strony edycyjnej z „podstawowego” na „brak” i z powrotem. W celu przywrócenia prawidłowego wyglądu strony można w trybie „braku” „stylu” strony wykorzystać widoczny wówczas narożnikowy „uchwyt” okna edycji do próby zmniejszenia rozmiaru tego okna, nawet jeśli w tym trybie taka próba nie spowoduje widocznej zmiany. Stanie się ona widoczną po powrocie do stylu „podstawowego”. Przeglądarki miewają wady lub błędy obsługi sterowania.
Nie należy mylić przełączania „stylu” pokazywania strony z żądaniem ponownego jej wyświetlania — z „odświeżeniem” — powodującym zwykle utratę niezapisanego tekstu.
Tekst podczas edycji jest okresowo zapisywany. Po zapisaniu tekstu przycisk edycji zmienia postać z obrazka ołówka na obrazek cyrkla, pozwalając powrócić do zapisanej wersji tekstu.